Wysokie ciśnienie

Wysokie ciśnienie

pomiar ciśnieniaNadciśnienie jest chorobą cywilizacyjną dotykającą wielu osób. Jest ono odpowiedzialne w dużej mierze za takie schorzenia jak zawał serca czy udar mózgu. Szybka diagnostyka oraz leczenie stanowią kluczowy element postępowania u pacjentów z nadciśnieniem. Problemem jest fakt, że nadciśnienie może przez długi okres nie dawać żadnych dolegliwości i diagnozowane jest przypadkowo przy okazji innych schorzeń.

Tak zwanym "złotym standardem" w prawidłowej diagnostyce nadciśnienia tętniczego w chwili obecnej jest holter ciśnieniowy (ABPM - ang. Ambulatory Blood Pressure Monitoring). Badanie to jest bezbolesne i pozwala na rejestrowanie wartości ciśnienia przez 24 godziny podczas naszej normalnej aktywności. Składa się z mankietu do zakładania na ramię oraz sprzężonego z nim rejestratora. Wynik badania pomaga lekarzowi postawić właściwą diagnozę oraz rozpocząć skuteczne leczenie.

Holter ciśnieniowy wykonuje dużą liczbę pomiarów w ciągu doby. Pomiary wykonane tą techniką lepiej odzwierciedlają rzeczywiste wartości ciśnienia w trakcie normalnego funkcjonowania człowieka, trudne do uchwycenia podczas pojedynczych badań. Pomiary dokonywane są poza środowiskiem medycznym (szpital, przychodnia), co umożliwia eliminację związanego z tym stresu. Badanie daje możliwość oceny dobowego profilu ciśnienia tętniczego, a zwłaszcza występowania nocnego obniżenia ciśnienia, co ma znaczący wpływ na sposób i skuteczność leczenia oraz ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań w przyszłości.

Nadzór nad diagnostyką i leczeniem prowadzi Dr Jacek Sulmowski, specjalista chorób wewnętrznych oraz medycyny rodzinnej z wieloletnim doświadczaniem w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy na badanie. Dla pacjentów z MC badanie jest darmowe.

Poradnik dla osoby z nadciśnieniem tętniczym

Jak wygląda badanie