Odzwyczajanie od pieluchy, co warto wiedzieć.
Kiedy nasza pociecha przekroczyła już drugi rok życia, zaczynamy zastanawiać się nad momentem zrezygnowania z pieluchowania oraz nad sposobem, jak to zrobić najskuteczniej i przy jak najmniejszych „stratach”.
Oto kilka przydatnych rad, które warto wtedy rozważyć.
Przede wszystkim pamiętajmy, przeciętny wiek, kiedy dziecko zaczyna być zdolne do nauczenia się funkcjonowania bez pieluchy to 2-4 rok życia. Zwykle najpierw udaje się odzwyczaić od pieluchy za dnia. Sukces w nocy przychodzi czasem z kilkumiesięcznym opóźnieniem.
Po czym poznać, że dziecko jest już gotowe do ćwiczeń z nocnikiem? Oto kilka wskazówek
• Dziecko samo już podchodzi do nocnika
• Siedzi samodzielnie na nocniku
• Potrafi ściągnąć i podciągnąć spodnie samodzielnie
• Rozumie i wykonuje polecenia
• Zachowuje suchą pieluchę przez kilka godzin
• Wykazuje zainteresowanie ćwiczeniami na nocniku
Uwaga! Przewlekłe zaparcia mogą opóźnić lub zniechęcić dziecko do nauki korzystania z nocnika (wytwarza się skojarzenie z bólem), dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń na nocniku warto upewnić się, że nasze dziecko nie ma problemów z zaparciami.
Także rodzice, zanim zaczną trening z nocnikiem powinni zadać sobie kilka pytań :
1. Czy jestem gotowy/a do pomocy swojemu dziecku w tym nowym doświadczeniu.
2. Czy mogę poświęcić dodatkowo potrzebny czas i czy emocjonalnie jestem gotowy/a, by na spokojnie uczyć moje dziecko nowych nawyków na nocniku każdego dnia (np. przez następne trzy miesiące).
3. Czy jestem przygotowany/a na początkowe niepowodzenia i „wypadki", które będą się zdarzały i wymagały dodatkowego prania i sprzątania.
4. Rozważ przesunięcie rozpoczęcia nauki dziecka, jeśli planujesz właśnie przeprowadzkę, powrót do pracy lub jeśli oddajesz dziecko do przedszkola. Zbyt dużo zmian jednocześnie może spowodować przedłużanie się nauki korzystania z nocnika i wywołuje często frustrację i niepokój u rodziców.
5. Unikaj wywierania presji na dziecko. Nauka korzystaniu z nocnika to nie zawody z innymi mamami lub dziećmi. Jeśli twoje dziecko szybko się nauczy to wcale nie oznacza, że jest wybitne. Podobnie późniejsze rozpoczęcie korzystania z nocnika od rówieśników nie świadczy o defekcie czy opóźnieniu intelektualnym. Każde dziecko ma swój czas. Twoje też. Dziewczynki zwykle uczą się korzystać z toalety szybciej od chłopców, a pierwsze dziecko uczy się dłużej niż jego młodsze rodzeństwo.
6. Karanie i krzyk w tej kwestii zwykle odnoszą odwrotny skutek od zamierzonego. Starajmy się ich unikać.
Przydatne uwagi:
• Postaw nocnik w obszarze dostępnym dla dziecka
• Na początek niech siada na nim w ubraniu czytając książkę lub bawiąc się zabawkami
• Kup książkę lub pokaż filmik, jak inne dzieci korzystają z nocnika *
• Zmieniaj częściej pieluchę, by dziecko przyzwyczajało się do suchego stanu
• Regularnie zachęcaj (ale nie zmuszaj!) do siadania na nocnik po posiłku, (posiłek
pobudza chęć skorzystania z nocnika) oraz rano zaraz po przebudzeniu
i wieczorem.
• Obserwuj dyskretne sygnały, że dziecko chce na nocnik.
• Zawsze miej w zapasie gotowe jedno lub dwa ubrania na wypadek „katastrofy”.
Najczęstsze problemy :
• Katastrofy – dziecko nie zdążyło na nocnik (zdarza się często na początku nauki), później, rzadziej (ale wciąż jest to norma)
• Nocne moczenie – nie kontroluje oddawania moczu w nocy, choć w dzień ładnie się załatwia. Zdarza się u 20% dzieci do 5 roku życia. Jeśli budzi to twoje obawy skontaktuj się z lekarzem
• Odmowa korzystania z nocnika. – zdarza się u ok. 20% dzieci. Niektóre korzystają z nocnika tylko w celu zrobieniu siusiu. Należy wtedy nie karać dziecka, czasem zrobić przerwę w ćwiczeniach na okres kilku tygodni. Zwrócić uwagę, czy nie ma zaparć. Kontynuować system zachęt i nagród za pożądane zachowania.
*Książki polecane (przykładowo) :
„No more diapers” by JG Brooks
"Your new Potty” by Joanna Cole
"One upon a Potty” by Alona Frankel (version for boys and girls)
“Koko Bears’New Potty” by Vicky Lansky
“Żegnaj Pieluszko”
„Nocnik nad nocnikami”
„Nocnikowy trening"