Przygotowanie do wizyty

Przygotowanie do wizyty

Jak najlepiej wykorzystać czas wizyty u lekarza?

1) Standardowa wizyta to zaplanowany wcześniej czas rozmowy z lekarzem. Czas przeznaczony na wizytę to średnio 15 minut. Podczas jej trwania zwykle możliwe jest dokładne omówienie maksymalnie jednego problemu zdrowotnego.

2) Pamiętaj więc, aby podczas tych kilkunastu minut spędzonych w gabinecie ograniczyć się do konkretnego problemu, z którym zgłosiłeś się do lekarza i przekazałeś podczas rejestracji jako przyczynę wizyty.

3) Jeśli sądzisz, że będziesz potrzebował więcej niż 15 min poinformuj o tym sekretarkę podczas rejestracji.

4) Przygotuj sobie wcześniej dokładny opis swoich dolegliwości, abyś nie zapomniał istotnych informacji w trakcie wizyty, np. kiedy objawy się pojawiają, czy są związane z porą dnia bądź wysiłkiem fizycznym, jak długo się utrzymują? etc.

5) Nie wstydź się. To, co dla Ciebie jest krępujące, dla lekarza jest czymś naturalnym.
Mów otwarcie o swoich problemach.

6) Zabierz ze sobą aktualne wypisy ze szpitala oraz badania, jeśli je masz. Dzięki temu lekarz będzie miał znacznie więcej cennych informacji o Twoim zdrowiu.

7) Poinformuj lekarza o wszystkich zażywanych lekach i ich dawkach. Zabierz ze sobą opakowania.

8) Jeśli nie możesz przyjechać na wyznaczoną wizytę uprzedź nas o tym wcześniej telefonicznie dzień wcześniej. Inna osoba potrzebująca pomocy lekarskiej skorzysta z wolnego miejsca.

9) Pamiętaj, że lekarz może chcieć zbadać Ciebie lub Twoje dziecko. Ubierz się tak, aby zmierzenie ciśnienia czy rozebranie do badania nie było zbyt czasochłonne lub krępujące.
(mamy powinny pamiętać o zabraniu zapasowej pieluchy, jeśli ich pociecha jeszcze je nosi).

10) Zawsze wyłączaj komórkę przed wizytą. Rozmowa telefoniczna w trakcie wizyty zabiera Twój czas i rozprasza Cię. Nie zapamiętasz wszystkiego, co doktor powiedział lub zapomnisz, o co chciałeś/aś spytać.

11) Jesli się spóźniłaś/eś musisz niestety najpierw przepuścić osoby, które przyszły punktualnie na swoje godziny. Warto więc przychodzić na czas. A osoby, które są u nas po raz pierwszy, prosimy o przyjście ok. 10 minut wcześniej ze względu na konieczność wypełnienia formularza rejestracyjnego lub (jeśli jest taka możliwość) wydrukowanie z naszej strony i wypełnienie go wcześniej.

12) Jeśli jesteś chora lub chcesz przyjść z dwójką bardzo małych dzieci pamiętaj, że nie gwarantujemy opieki nad Twoim dzieckiem pozostawionym w poczekalni. Zaś branie drugiego dziecka na konsultację jest niewskazane gdyż utrudnia porozumie z lekarzem, rozprasza Cię, często kończy się przypadkowymi urazami drugiego dziecka.

13) Zapoznaj się z cennikiem przed wejściem do lekarza abyś nie był zaskoczony. Pamiętaj, im konsultacja dłuższa (powyżej 15 min.) tym droższa