Katar czy alergia?

Katar czy alergia?

nie musi tak być Katar (czyli nieżyt nosa) to jedna z częstszych przypadłości z jakimi się borykamy. Czasem jest on bardzo uciążliwy. Na ogół spowodowany jest przez wirusy, którymi zarażamy się od innych osób. U rodziców zakatarzonych niemowlaków często wywołuje niepokój szczególnie, jeśli jest to pierwsze dziecko. Korzystają na tym producenci różnych gadżetów typu „odkurzacz” do „walki z katarem” . Kiedy jednak katar powinien wzbudzić nasze podejrzenia, że jest to coś więcej niż tylko banalna infekcja wirusowa. Oto następujące sytuacje:

1. Kiedy katar się przeciąga się i trwa dłużej niż miesiąc. (Alergia?)
2. Kiedy wydzielina wodnista zmienia się w gęstą zielonkawą lub żółtawą
3. Kiedy katar pojawia się sezonowo np zawsze na wiosnę czy lato ( Alergia ???)
4. Kiedy katar pojawia się w określonych miejscach czy zmianie kraju np tylko w domu lub po przylocie do Polski ( Alergia?)
5. Kiedy tracimy powonienie
6. Kiedy są inne objawy jak gorączka, bóle głowy czy uszu

Jak widzimy u podłoża przyczyn aż w połowie przypadków jest alergia. Czasem zupełnie nieuświadomiona. Dlatego jeśli Twoje dziecko lub Ty sam cierpisz z powodu uporczywego, męczącego Cię kataru, zapraszamy na testy skórne (prick test ), które pozwolą szybko postawić właściwą diagnozę i rozpocząć stosowne leczenie . W naszej przychodni możesz wykonać testy skórne u dzieci i dorosłych. U małych dzieci poniżej 5 roku życia stosujemy nowoczesny, bezbólowy, bezstresowy , amerykański system, który wypiera przestarzałe metalowe ostrza stosowane od lat przez alergologów i który sprawia, że samo badania przestaje być nieprzyjemne dla dziecka.
Kiedy wyniki testów skórnych są niejednoznaczne wykonujemy także testy alergiczne z krwi .