Który z rodziców przynajmniej raz w życiu nie przeżył strachu związanego z urazem głowy swojego dziecka? Upadki z tapczanu, przy zabawie, podczas jazdy rowerkiem itd. Przykłady można by mnożyć. Urazy dzieci stanowią aż 30-50% przyczyn wizyt na oddziale doraźnej pomocy. Zwykle są to drobne urazy, które kończą się krótkotrwałym płaczem i guzem na głowie. Kiedy jednak uraz głowy u naszego dziecka powinien nas zaniepokoić na tyle, aby szukać pomocy lekarskiej?
Pierwsza rzecz - musimy zdać sobie sprawę jak silny był uraz głowy naszego dziecka. Płacz nie jest dobrym miernikiem wielkości doznanego urazu. Upadek przy zwykłej nauce chodzenia lub z pozycji siedzącej czy przy raczkowaniu na podłodze raczej nie wygeneruje silnego urazu głowy. Tu wystarczy uspokojenie i przyłożenie tradycyjnie czegoś chłodnego do bolesnego miejsca. Możemy też podać doraźnie paracetamol.
Natomiast urazy, które uważamy, że miały dużą energię kinetyczną, a więc potencjalnie niebezpieczne, to urazy odniesione podczas wypadku samochodowego, jazdy rowerem, wszelkie potrącenia przez inne pojazdy oraz upadki z wysokości przekraczającej wzrost naszej pociechy. Takie urazy zawsze wymagają oceny lekarskiej.
Drugą ważną rzeczą jest podstawowa wiedza o tym co jest, a co nie jest normą po urazie głowy?
Uważa się, że takie objawy jak :
słabe bóle głowy,
łatwa drażliwość,
trudności w koncentracji,
zmęczenie czy problemy ze spaniem
nie wskazują na poważne problemy. W takim przypadku powinniśmy uważnie poobserwować nasze dziecko szczególnie w ciągu pierwszych 24 godzin od urazu (takze w czasie snu). Jeśli powyższe dolegliwości utrzymują się powyżej 2 tyg zaleca się wizytę kontrolną u swojego GP.
Co natomiast powinno nas zaniepokoić ?
Zawroty głowy i zaburzenia świadomości
Utrzymujące się skargi na bóle głowy
Zaburzenia widzenia lub słyszenia
Wymioty
Drgawki
Zaburzenia oddychania
Wyciek płynu lub krwi z nosa, ucha , ust
Powyższe objawy powinny nas zmobilizować do natychmiastowego szukania pomocy lekarskiej.
Lekarz badający zadecyduje o konieczności wykonania badań dodatkowych jak MRI, CT, RTG .
A co z powierzchownymi ranami głowy odniesionymi podczas urazu?
Zwykłe otarcia naskórka wystarczy odkazić np. wodą utlenioną i zakleić plastrem. Rany głębsze wymagają oceny lekarskiej. W chwili obecnej dysponujemy klejami chirurgicznymi oraz specjalnymi chirurgicznymi paskami (rys.2) do zamykania ran u dzieci, dostępne także w naszej przychodni RoyalMed. Umożliwiają one bezbolesne zaklejenie nawet dużej rany (rys.1) bez użycia znieczulenia i zakładania szwów, co jest szczególnie ważne u małych pacjentów.
rys.1 (rana do zaklejenia klejem chirurgicznym)
rys.2
Pamiętaj! : W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lepiej udać się do lekarza niż zwlekać narażając dziecko na poważne komplikacje.