Uwaga krztusiec!

Jesteś w ciąży? Właśnie urodziłaś? Uważaj na krztusiec !

Jak donosi HSE (Health Service Executive) w ostatnich miesiącach w Irlandii (2014) zanotowano wyraźny wzrost zachorowań na krztusiec. W tym roku zarejestrowano już 130 przypadków krztuśca. W roku 2012 rozpoznano 450 przypadków tej choroby, aż dwukrotnie więcej niż w 2011 roku. Najczęściej chorują niemowlęta do 6 m-ca życia, które nie zdążyły zostać w pełni zaszczepione przeciw tej chorobie. Niestety w 2012 roku dwoje niemowląt zmarło z powodu zarażenia się krztuścem.

W tej sytuacji HSE zaleca:
aby kobiety w ciąży szczepiły się szczepionką Tdap przeciw krztuścowi już pomiędzy 27 a 36 tygodniem ciąży.

Szczepionka została przetestowana w USA i uważana jest za bezpieczną w ciąży. Zalecana obecnie u kobiet w ciąży w takich krajach jak USA, UK, Nowa Zelandia i Australia. Ma on zapewnić odpowiedni poziom przeciwciał noworodkom i w ten sposób chronić zarówno matkę jak i dziecko, które się wkrótce narodzi.

Zaleca się także profilaktyczne szczepienie dzieci, nastolatków i dorosłych z otoczenia noworodka, które nie otrzymały szczepienia przeciw krztuścowi w ciągu ostatnich 10 lat i które w związku z tym mogą być nieświadomym źródłem zakażenia. Osoby takie powinny być zaszczepione najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. (Uwaga! Przechorowanie krztuśca nie daje trwałej odporności!)

Niestety krztusiec może przebiegać skąpoobjawowo i rozpoznanie w oparciu o objawy może być trudne. Z tego powodu HSE radzi aby dzieci do czasu otrzymania drugiego szczepienia w 4 m-cu życia były odizolowane od wszystkich osób kaszlących. Dobrą wiadomością jest to, że dysponujemy skutecznymi antybiotykami, które może przepisać każdy GP, na które ta bakteria jest wrażliwa. Zgodnie jednak z maksymą lepiej zapobiegać niż leczyć zapraszamy wszystkie zainteresowane mamy wraz z rodzinami na szczepienie przeciw krztuścowi do naszej przychodni, gdzie dysponujemy szczepionką przeciw krztuścowi Tdap.

Koszt podania szczepienia u kobiety w ciąży oraz zaszczepienie najbliższych członków rodziny to €25 od osoby Niestety medical card nie pokrywa kosztów szczepienia przeciw krztuścowi.
Więcej informacji - pytaj w sekretariacie.