Toksoplazmoza

Jak jej zapobiec?

kotekJeden z problemów, na który natrafiają w Irlandii kobiety w ciąży jest badanie screeningowe pod kątem zarażenia toksoplazmozą. Niestety w Irlandii nie jest ono łatwe do wykonania, zaś w Polsce jest to badanie zalecane, ale nie obowiązkowe. Warto znać tę chorobę pod kątem zagrożenia, jakie może ona stanowić dla nas i naszego dziecka.

Toksoplazmoza jest chorobą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Zarażenie następuje przez połknięcie jaj pasożyta z surowym mięsem, nieumytymi owocami lub skażoną wodą. Infekcja matki w czasie ciąży manifestuje się bardzo rzadko klinicznie i możemy wtedy zaobserwować takie objawy jak gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objawy grypopodobne. Zakażenie tym pierwotniakiem w czasie ciąży może wywołać toksoplazmozę wrodzoną. Przedostaje się on wtedy przez łożysko do płodu i może powodować komplikacje w prawidłowym rozwoju oczu czy układu nerwowego, a czasem niestety może stać się przyczyną poronienia. Na szczęście szybka diagnostyka i leczenie może zapobiec temu scenariuszowi. Jak zwykle jednak o wiele lepsza od leczenia jest świadoma profilaktyka zapobiegająca w ogóle zarażeniu.

Co więc warto robić, aby ustrzec się przed zarażeniem toksoplazmozą?

1. Nie należy spożywać surowego lub niedogotowanego mięsa. Mięso przeznaczone do spożycia powinno być przygotowane w odpowiedniej temperaturze. Zaleca się stosowanie termometru do pomiaru temperatury wewnątrz przygotowanego mięsa, aby upewnić się, że cała porcja poddana została odpowiedniej obróbce termicznej. Wołowinę, jagnięcinę i cielęcinę należy przygotowywać w temperaturze co najmniej 62°, wieprzowinę, mięso mielone i dziczyznę w temperaturze co najmniej 71°, zaś drób (w całości) w temperaturze co najmniej 82°. Po pracy w kuchni należy umyć dokładnie ręce wodą z mydłem. Do obróbki mięsa najlepiej stosować osobną tacę (szklaną).

2. Przed spożyciem należy umyć dokładnie i obrać owoce i warzywa.

3. Deski do krojenia, naczynia, lady, przybory kuchenne i ręce należy myć w ciepłej wodzie z mydłem po kontakcie z surowym mięsem, drobiem, owocami morza i niemytymi owocami lub warzywami.

4. Podczas kontaktu z ziemią (praca w ogrodzie, na działce) zaleca się używanie rękawic gumowych, a później dokładne umycie rąk wodą z mydłem.

5. Należy zabezpieczyć piaskownice dziecięce, gdyż służą kotom chętnie do defekacji.

6. Zaleca się karmienie kotów przygotowaną komercyjnie karmą, a nie surowym mięsem.

7.Kuwetę należy sprzątać codziennie w gumowych rękawiczkach, a potem dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.

8. Należy unikać picia surowej wody, zwłaszcza w czasie podróży.

Przy zachowaniu właściwych środków ostrożności na czas ciąży nie trzeba pozbywać się ukochanego kota z domu.

Pamiętajmy, że wcześniejszy kontakt z toksoplazmozą daje na ogół trwałą odporność. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy przechorowaliśmy toksoplazmozę, warto zrobić badania na spokojnie w Polsce zanim zajdziemy w ciążę. Jeśli natomiast mamy podejrzenia, że ulegliśmy zakażeniu już w czasie ciąży musimy skontaktować się z naszym lekarzem rodzinnym, by jak najszybciej potwierdzić lub wykluczyć infekcję. Badania na toksoplazmozę wykonujemy w uzasadnionych przypadkach także w naszej przychodni.

Schemat rozprzestrzeniania się toksoplazmozy
Toxo.jpg