Chroń siebie i swoje dziecko!

Ospa wietrzna
Szczepionka przeciw ospie wietrznej przeznaczona jest dla dzieci powyżej 14 miesiąca życia i dla dorosłych.
Niestety podobnie jak w przypadku Rotarixu który nie znajduje się w podstawowym schemacie szczepień ( choć obowiązujący już w Anglii) tak i przypadku szczepień przeciw ospie państwo irlandzkie nie pokrywa kosztów związanych z jej podaniem.

Najlepszy czas podania szczepionki to 14 miesiąc życia gdyż wtedy właśnie kończy się w Irlandii kalendarz szczepień obowiązujący w praktyce lekarza rodzinnego i szczepienie na ospę byłoby uwieńczeniem naszego wysiłku, by zapewnić naszemu dziecku jak największe bezpieczeństwo.
Szczepienie złożone jest z dwóch iniekcji podanych w odstępach jednego miesiąca.

Dlaczego warto?
Koszt jednej iniekcji wynosi €90 i jest on o wiele niższy niż np niespodziewana strata dwóch tygodni w pracy związana z koniecznością opieki nad chorym dzieckiem w domu lub jeśli choroba dotknie nas samych.
Nie do przecenienia jest także skorzystanie ze zaszczepienie się przez przyszłe mamy przed zajściem w ciążę, jeśli nie przechorowały ospy wietrznej w dzieciństwie.

Biorąc pod uwagę regularnie powtarzające się infekcje całych grup i klas dzieci tak w przedszkolu jak i w irlandzkich szkołach szansa na to, że Twoje dziecko też zachoruje na ospę wietrzną jest dosyć duża.

Część dzieci przechodzi infekcję ospy bardzo ciężko. Zmiany skórne są liczne i umiejscowione we włosach, ustach, uszach, na twarzy i powiekach. Dziecko bardzo cierpi, gdyż pęcherze bardzo swędzą i są przez dzieci nieświadomie rozdrapywane. Niestety w przebiegu ospy mogą rozwinąć się powikłania pod postacią np. zapalenia opon mózgowych i mózgu. Śmiertelność wśród dzieci wynosi 1/100000 u wśród zarażonych dorosłych 25/100000.

Kolejną formą powikłania w wieku starszym, której możemy zapobiec podając szczepionkę jest półpasiec i jego najczęstsza forma zejściowa (neuralgia - uporczywe bóle skóry słabo reagujące na leki p.bólowe)

Skuteczność szczepienia szacuje się na około 70-90%.

Więcej interesujących Cię informacji znajdziesz na stronie:

www.ospawietrzna.pl

oraz w sekretariacie naszej przychodni.